Strona Główna
AKTUALNOŚCI
Czwartek, 17 styczeń 2019 r.
12.02.2017
Żołnierze 15GBZ wzięli udział w obchodach 71 rocznicy Bitwy pod Gajrowskimi

 

12 lutego 2017 roku obchody 71 rocznicy Bitwy pod Gajrowskimi rozpoczęły się punktualnie o godzinie 10:00 mszą świętą z asystą kompanii honorowej 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej w kościele pw. Kazimierza Królewicza w Orłowie. Mszą w intencji żołnierzy III Wileńskiej Brygady Narodowego Zjednoczenia Wojskowego poległych 16 lutego 1946 roku w bitwie pod Gajrowskimi.

Po Mszy uczestnicy uroczystości przemaszerowali razem z kompanią honorową i orkiestrą wojskową na cmentarz w Orłowie pod kwaterę wojenną.  Uczestników obchodów powitał Poseł na Sejm RP Wojciech Kossakowki. Po odśpiewaniu Hymnu Rzeczpospolitej Polskiej głos zabrali m.in. Wiceminister Infrastruktury i Budownictwa Pan Jerzy Szmit oraz Dowódca 15GBZ gen. bryg. Jarosław Gromadziński po czym, odczytany został Apel Pamięci, który zwieńczyła salwa honorowa. Następnie delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze na grobach żołnierzy III Wileńskiej Brygady NZW. Na zakończenie oficjalnej części obchodów odśpiewano Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego.

Na uczestników obchodów czekał ciepły wojskowy posiłek oraz pokaz sprzętu wojskowego przygotowany przez żołnierzy 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej.

FOTOGALERIA

Tekst: kpt. Martyna Kupis

Foto: mł. chor. Piotr Kamiński