Strona Główna
AKTUALNOŚCI
Czwartek, 17 styczeń 2019 r.
25.10.2018
Pokaz siły ognia na poligonie w Adazi.
 
 
 

W dniu 23 października podczas ćwiczenia Iron Tomahawk na poligonie w Adazi w Republice Łotewskiej obył się Dzień Dostojnych Gości (DVD'ay). Wśród zaproszonych znaleźli się przedstawiciele batalionowych grup bojowych z Estonii, Litwy, Łotwy i Polski.

Głównym punktem wizytacji była możliwość obejrzenia na żywo szkolenia ogniowego - pokaz siły ognia czołgów wzmocnionej wysuniętej obecności NATO na wschodniej flance sojuszu. W ćwiczeniu wzięły udział niemieckie czołgi Leopard 2A6 wydzielone z Litewskiej Grupy Bojowej, brytyjskie czołgi Chellenger 2 z Estońskiej Grupy Bojowej, a także amerykańskie czołgi typu Abrams na co dzień stacjonujące w Polsce. Batalionową Grupę Bojową Łotwa reprezentowały hiszpańskie Leopardy 2A5 oraz polskie PT-91 z III zmiany PKW w Republice Łotewskiej.

Ćwiczenie miało na celu zademonstrowanie siły pododdziałów pancernych wszystkich grup bojowych, ich mobilności i gotowości do podejmowania działań oraz poprawności funkcjonowania systemów interoperacyjności.

Końcowym punktem obchodów DVD'ay był pokaz statyczny sprzętu wojskowego będącego na wyposażeniu wszystkich pododdziałów pancernych wchodzących w skład eFP BG Estonia, Latvia, Lithuania, Poland.

 

Tekst i Foto:  st. chor. Tomasz Wojewódka