Strona Główna
AKTUALNOŚCI
Czwartek, 17 styczeń 2019 r.
08.11.2018
Pododdziały 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej i Batalionowa Grupa Bojowa NATO rozpoczęły ćwiczenie ANAKONDA-18
 

7 listopada o godzinie 9.00 na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz odbyło się uroczyste rozpoczęcie  ćwiczenia pod kryptonimem ANAKONDA 18. Jest to największe ćwiczeniem SZ RP w 2018 roku organizowane przez Polskę, które pozwoli na sprawdzenie możliwości współdziałania kluczowych organów dowodzenia Sił Zbrojnych RP z sojusznikami.
W trakcie ćwiczenia żołnierze 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej będą miały możliwość sprawdzenia stopnia interoperacyjności z pododdziałami Batalionowej Grupy Bojowej NATO, którzy na co dzień stacjonują w Bemowie Piskim.

„To czas intensywnych działań na poligonie, należy jednak pamiętać, że nakłada się na nie jeszcze jedno bardzo istotne dla Polski wydarzenie – obchody Narodowego Święta Niepodległości. Jako żołnierze doskonale wiemy, jak długą drogę musiał przejść Polski Naród aby odzyskać upragnioną wolność. Intensywne szkolenia takie jak ANAKONDA są najlepszym sprawdzianem na zademonstrowanie naszej zdolność do obrony terytorium i suwerenności kraju” – zaznaczył dowódca 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej płk. Norbert Iwanowski podczas swojego przemówienia na ceremonii rozpoczęcia.

Na poligonach w Polsce ćwiczyć będzie około 12 500 żołnierzy, a blisko 5000 żołnierzy w Estonii, Litwie i na Łotwie oraz akwenie Morza Bałtyckiego.

FOTOGALERIA

Tekst: kpt. Anna Bielak-Pestka

Foto: ppor. Maciej Wrotniak, Elwira Zadroga