Strona Główna
AKTUALNOŚCI
Czwartek, 17 styczeń 2019 r.
13.11.2018
Setne urodziny Niepodległej w PKW Łotwa.
 
 
 

Setna rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości to wyjątkowe wydarzenie dla każdego Polaka. Żołnierze PKW Łotwa postanowili uczcić to wydarzenie w wyjątkowy sposób. Wspólnie z przedstawicielami Ambasady RP w Republice Łotewskiej zostało zaplanowanych i zrealizowanych wiele przedsięwzięć uświetniających stulecie odzyskania niepodległości.

Pierwszym elementem było otwarcie Wystawy Patriotycznej w Bazie Adazi. Otwarcia dokonał Attache Obrony w Republice Łotewskiej – ppłk Piotr Pomazany. Na wystawę zostali zaproszeni żołnierze eFP, którzy licznie zjawili się i mogli wysłuchać historii Polski przedstawionej przez Attache.

W sobotę ponad dwustu dwudziestu żołnierzy z różnych nacji stanęło na starcie „Biegu Niepodległości” na dystansie 11 kilometrów. Zwycięzcą biegu został por. Maciej Kasjan z Polskiego Kontyngentu Wojskowego.

Wieczorem dziesiątego listopada w kaplicy w Bazie Adazi miała miejsce wieczornica patriotyczna przygotowana przez kapelana PKW księdza ppor. Tomasza Serwina. W przygotowaniu i zaprezentowaniu wieczornicy kapelana wspierali żołnierze PKW.

W niedzielę rano w kaplicy w Bazie Adazi została odprawiona Msza Święta w intencji Rzeczypospolitej. Natomiast  o godzinie dwunastej czasu polskiego w polskiej strefie Bazy Adazi został odśpiewany hymn państwowy.

Oficjalną część obchodów Święta Niepodległości stanowił Uroczysty Apel, na który zaproszeni zostali: Ambasador RP w Rydze Pani dr Monika Michaliszyn, Dowódca Łotewskiej Brygady Zmechanizowanej oraz Dowódcy kontyngentów tworzących grupę bojową.

 

 FOTOGALERIA

Tekst: ppor. Paweł Białas

Zdjęcia: st. chor. Tomasz Wojewódka