Strona Główna
AKTUALNOŚCI
Czwartek, 17 styczeń 2019 r.
15.11.2018
Przedstawiciele państw Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) z wizytą na poligonie w Orzyszu.
 
 
 
 

W dniu 15 listopada obserwatorzy OBWE skorzystali z możliwości udziału w ćwiczeniu Anakonda-18 w charakterze obserwatorów. Wizyta odbyła się w ramach Dokumentu Wiedeńskiego i jest potwierdzeniem pełnej transparentności szkolenia w czasie jednego z największych ćwiczeń w Polsce. Obserwatorzy mają możliwość w różnych lokalizacjach, zarówno na lądzie jak i z powietrza dokonać wizytacji i obserwacji ćwiczącego wojska.

 

Obserwatorów OBWE powitał dowódca 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej płk Norbert Iwanowski oraz płk Dariusz Kryński, pełniący funkcję Szefa Wysuniętego Stanowiska Kierowania Ćwiczeniem w Orzyszu. Po zaprezentowaniu celów i założeń szkoleniowych realizowanych na kierunku Orzysz Obserwatorzy przemieścili się na pokaz statyczny sprzętu wojskowego, który bierze udział w ćwiczeniu oraz do rejonu zajęć, gdzie spotkali się z dowódcą ćwiczącej Grupy Zadaniowej 15GBZ.

 

 

 

OBWE - Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (ang. Organization for Security and Co-operation in Europe, OSCE) – organizacja międzynarodowa uznawana za organizację regionalną w rozumieniu rozdziału VIII Karty Narodów Zjednoczonych. Jej celem jest zapobieganie powstawaniu konfliktów w Europie. Członkami OBWE jest 55 państw: wszystkie państwa europejskie, państwa powstałe w wyniku rozpadu ZSRR (w tym zakaukaskie i środkowoazjatyckie) oraz Stany Zjednoczone i Kanada. W 1992 Jugosławia została zawieszona w prawach członkowskich. OBWE powstała 1 stycznia 1995 r.  w wyniku przekształcenia Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w organizację.

 

FOTOGALERIA

Tekst: kpt. Anna Bielak-Pestka

Foto: st. kpr. Bartosz Grądkowski, Elwira Zadroga